Deputatlar faoliyatining asosiy vazifalaridan biri fuqarolar bilan bevosita hamkorlik qilishdir. Murojaatlarni ko'rib chiqish natijasida odamlar uchun muhim va dolzarb masalalar va muammolarni hal qilish mumkin. Ushbu maqolada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatiga uydan chiqmasdan turib qa...
Ўтган куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ўз сайлов округларида бўлдилар. Сайловчилар билан мулоқот депутат ишининг муҳим жиҳати ҳисобланади. Улар кўп сабабларга кўра муҳимдир, ўз сайловчилари билан фаол алоқада бўлган депутатлар фуқаролар ва ҳукумат ўртасида яқин алоқаларни ўрнатишга ёрдам беради. Нима учун депутатлар сайлов округларига ташриф буюришади? Демократик жамиятда фуқаролар манфаатларини қонун чиқарувчилар, яъни депутатлар ифодалайди. Депутатлар фуқаролар томонидан сайлов округларида сайланади. Сайловчилар билан самарали йўлга қўйилган алоқалар депутатларга ўз вакиллик ролини муваффақиятли бажаришига ёрдам бермоқда. Шунингдек, сайловчилар билан икки томонлама мулоқотга эришиб, депутатлар фуқароларга нима учун муайян қарорлар қабул қилиши ҳақида яхшироқ тасаввур беради, фуқаролар эса саволлар туғилганда сайловчилар билан тушунтириш суҳбатлари ўтказади. Ҳудудларга ташриф буюрган депутатлар сайловчилар билан мулоқот қилади, ўрганади, имкони бўлса муаммоларини ҳал қилади. Сайловчилар билан учрашувлар чоғида билдирилган таклифлар ёки ҳал этилиши кутилаётган масалалар қонун лойиҳаларини тайёрлаш учун асос бўлиб хизмат қилади.